fbpx

OPTİK TURNİKELER

OPTİK TURNİKELER

Optik turnike -diğer adıyla hızlı geçiş turnikesi-, prestijin ön planda olduğu holdingler, bankalar, fuaye alanları ve VIP giriş noktalarında kullanılarak ziyaretçi geçişini mimari tasarım ile bütünleştirerek kontrol altına almaktadır. Oldukça şık oluşlarının yanı sıra özel tasarımlarla özelleştirilebilen optik turnikeler, bu açıdan değerlendirildiğinde özellikle mimarlar ve dekoratörler için günümüzde vazgeçilmez olmuştur.

Talebe göre ağaçgranit ve mermerin yanı sıra deri, ceviz ve meşe kaplamalar kullanılarak oldukça şık ve özel tasarım optik turnikeler üretilebilmektedir. Koridor oluşturacak şekilde konumlandırılan hızlı geçiş turnikeleri, aralarında bulunan cam veya pleksiglas’ın açılıp kapanması ile ziyaretçi veya personel geçişine izin verir. Geçiş sırasında koridordaki sensörler ziyaretçiyi algılayarak geçişini takip etmekte, geçiş sonrasında ise kanatları kapamaktadır. Şayet öndeki kişi kartını okuttuktan sonra geçerken arkadan gelen kişi kartını okutmadan geçmeye çalışırsa sensörler bu durumu tespit etmekte ve alarm çalarak turnike kanatlarını kapamaktadır. Ancak kanatlar kapanırken öndeki kişi henüz geçmemiş ise sensörlerin tespitiyle ziyaretçiye zarar vermemek için kanatlar kapanmaz, geçiş beklenir ve bu arada alarm çalmaya devam eder.

Varnost’un sunduğu paslanmaz çelik (AISI 304 kalite, EN 10082-2 Grade 1G/2G) optik turnikeler tek veya çift yönde geçişe izin verebilmektedir. Varnost tarafından montajı yapılan optik turnikelerin tamamı mikro işlemci kontrollü elektronik devreye sahip olduğundan, hızlı tahliyenin söz konusu olduğu yangın gibi durumlarda Varnost Yangın İhbar Sistemi Entegrasyonu ile otomatik olarak kanatlar açılıp hızlı kaçışa izin vermektedir.